ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Столтенберг: НАТО ќе стои на страната на Украина се додека е потребно

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и украинскиот претседател Володимир Зеленски одржаа заедничка прес-конференција на самитот на НАТО во Вилнус.

Столтенберг рече дека алијансата ќе стои на страна на Украина „се додека е потребно“ и посочи дека земјата сега е „на еднаква основа“ со земјите-членки.Говорејќи на брифинг со новинарите, тој претстави пакет од три дела за приближување на Украина до НАТО.

„Се договоривме за пакет од три дела што ја приближува Украина до НАТО. Повеќекратна програма за практична помош, формирање на нов совет што ќе ги поврзе НАТО и Украина, како и потврда дека Украина ќе стане членка на НАТО, исто така. како укинување на условот за членство во акционен член“, рече тој.Столтенберг.

Што се однесува до членството на земјата, тој рече дека алијансата ќе издаде покана за членство „кога сојузниците ќе се договорат кога ќе се исполнат условите“.

Столтенберг додаде дека кога војната ќе заврши, „мора да се погрижиме да има веродостојни аранжмани за безбедноста на Украина за да не се повтори историјата“.

Тој рече дека Украина сега е поблиску до НАТО од кога било досега.

„Денеска се среќаваме како еднакви, со нетрпение го очекувам денот кога ќе се сретнеме како сојузници“, додаде Столтенберг, свртувајќи се кон Зеленски.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.