ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Стелт-омикрон се пренесува уште побрзо од основниот

Епидемиологот Предраг Кон, член на српскиот Кризен штаб, изјави дека стелт-омикрон се пренесува и до 1,5 пати побрзо од основниот вид. 

Новата мутација всушност има промена во спајк-протеинот кој полесно се закачува до клетките. Засега, вели Кон, не може да се знае дали оваа стелт варијанта ќе направи нов бран на епидемијата, додека не е завршен ниту претходниот. 

СЗО во земјите каде е присутен стелт го третира како варијанта која се набљудува, но не предизвикува висока загриженост.

Според епидемиологот, Србија но и дел од регионот, веќе полека излегуваат од максимумот и тоа веќе се гледа и во пракса. 

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.