ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ССК: Зголемувањето на цените на енергенсите ќе доведат до ценовни шокови и реперкусии и по кризата

Зголемувањето на цените на енергенсите ќе доведат до ценовни шокови и реперкусии и по кризата, алармираат од Сојузот на Стопански комори.

Претседателката Данела Арсовска во телефонски разговор за Канал 5 вели дека со зголемувањето на акцизата на горивата, ќе се оптоварат граѓаните и стопанството во време кога им треба безусловна помош.

Сепак за министерството за финансии предлогот на најголемата комора е прифатлив  и оправдан. Вчера првата финансиерка Нина Ангеловска кажа оти веќе се подготвува Уредба и ќе настојува да биде прифатена.

Акцизата последен пат беше покачена во 2017тата година за 3 денари. Тогашниот министер за финансии ја правдаше одлуката дека целта била да се намали употребата на дизел горивата, а со тоа и енормното загадување.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.