ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

СПУТНИК V Е 90 ПРОЦЕНТИ ЕФИКАСЕН ПРОТИВ ДЕЛТА СОЈОТ: Двојниот мутант е присутен во повеќе од 100 земји

Заменик директорот на рускиот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, Денис Луганов денеска изјави дека ефикасноста на руската вакцина „Спутник V“ има дури 90 отсто ефикасност против делта варијантата, односно индискиот сој на корона вирусот.

Како што објавува агенцијата ТАСС, Логунов изјавил дека ефикасноста на вакцината против делта варијантата на вирусот е пресметана врз основа на дигитални медицински податоци.

Инаку, од октомври 2020 година откако во Индија се појави оваа варијанта, сега е регистрирана во повеќе од 100 земји во светот и според укјажувањата на научниците во голем дел од нив го зазема приматот.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.