ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Според Жерновски, Али Ахмети ќе дојде на преговори на „Бихаќка“, а не Заев во Мала Речица

Андреј Жерновски, заменик-министерот за надворешни работи, со својот последен статус на социјалните мрежи најавува дека Али Ахмети, лидерот на ДУИ, е тој кој ќе дојде на преговори во седиштето на СДСМ на „Бихаќка“, а не обратно – Заев да оди во Мала Речица за формирање на Влада.

„Сите патишта водат кон Бихаќка и Заев Кога ќе се прочитаат Уставот, законите и изборните резултати, вистината е само една- сите патишта водат кон Бихаќка и Заев. Се’ друго е приказна за големи деца и мали политичари“, напиша Жерновски попладнево на Фејсбук.

Структурата и бројот на освоените пратенички мандати по одржаните предвремени параментарни избори е таква што се создаде мантра дека „сите ќе одат кај Ахмети во Мала Речица за преговори за формирање на нова Влада“.

– Ќе има големи преговори. Ќе има големи преговарачки маси, Мала Речица ќе стане најпознатото место во регионот. Онака како што се случи пред 4 години, како да е организација на Обединети нации.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.