ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

СО НОВИТЕ 10 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, ВКУПНАТА БРОЈКА НАДМИНА ИЛЈАДА

Undertakers carry a coffin to a burial at a Barcelona cemetery during the coronavirus outbreak, Spain, Friday, March 27, 2020. The new coronavirus causes mild or moderate symptoms for most people, but for some, especially older adults and people with existing health problems, it can cause more severe illness or death. (AP Photo/Emilio Morenatti)

Во последните 24 часа, Министерството за здравство регистрираше 10 починати од ковид-19, со што вкупната бројка на починати од почетокот на пандемијата изнесува 1.004. Од новите починати, четворица се од Скопје (67, 58, 64 и 76г), двајца од Прилеп (70 и 73г), еден од Битола (52г), еден од Охрид (77г), еден од Кочани (48г) и еден од Пробиштип (76г). Сите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Изминатите 24 часа се направени 2.449 тестирања, а регистрирани се 865 нови случаи на ковид-19, и тоа во:
– Скопје 397
– Куманово 22
– Дебар 2
– Штип 34
– Прилеп 29
– Тетово 95
– Струга 7
– Велес 44
– Битола 31
– Охрид 21
– Кавадарци 26
– Гостивар 30
– Гевгелија 4
– Струмица 37
– Крива Паланка 5
– Радовиш 6
– Кочани 17
– Пробиштип 7
– Демир Хисар 2
– Македонски Брод 1
– Берово 4
– Виница 6
– Делчево 6
– Кратово 4
– Свети Николе 4
– Кичево 15
– Ресен 5
– Неготино 4

Досега во земјата се направени вкупно 251.848 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 32.436, бројката на оздравени пациенти е 21.090, а бројот на активни случаи изнесува 10.342.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.