ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Силјановска-Давкова: Власта кој бара да се извинам за 27 април, го амнестираше Крсто Мукоски

Како надпартиски кандидат јас сум погрешна адреса за барање одговорност или извинување за настаните од 27 април, вели претседателскиот кандидат, Гордана Силјановска-Давкова, во однос на изјавата на нејзиниот противкандидат, Стево Пендаровски дека таа го релативизира настанот.

„Одлучив да не одговарам на ниски провокации и недолични прозивки, дури и кога доаѓаат од врвот на владејачката партија, на и противкандидатот Пендаровски се придружи на партискиот хор, импутирајќи ми нешта кои не сум ги рекла“, вели во реакцијата Силјановска-Давкова.

Таа истакнува дека е подготвена во ТВ дуел да ги соочи аргументите за кршењето на процедуралните правила за правично судење со Пендаровски.

„Подготвена сум и да потсетам дека токму оваа власт го амнестираше Крсто Мукоски од директната одговорност за последиците од насилството во Собранието, а со цел да обезбеди промена на Уставот. Прашувам дали планираат да ѝ се извинат на македонската јавност за уривањето на правната држава и за флагрантното кршење на човековите права, и на национално и на индивидуално ниво“, додава Силјановска-Давкова.

Таа смета дека на ТВ дуел најдобро ќе ѝ се предочи на македонската јавност кој е одговорен за, како што вели, травестијата на правдата и отстапувањата од принципите на Европската конвенција за човекови права.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.