ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Се намалува интензитетот на пожарите во Грција

Борбата против смртоносните пожари што беснеат во Грција се подобрува, соопшти на 28 јули противпожарната служба, предупредувајќи дека и понатаму е во состојба на готовност бидејќи се предвидува дека силните ветрови повторно ќе ги разгорат пожарите.

Стотици пожарникари се борат со пламените јазици на островите Родос, Крф и Евија, како и со новиот фронт што избувна во централна Грција бидејќи топлотниот бран зафати големи делови од Медитеранот.

„Засега немаме пожари што се шират, ситуацијата се подобрува, но остануваме на воена основа за да ги ограничиме пожарите кои се во тек“, изјави за АФП портпаролката на грчката противпожарна служба.

Како резултат на пожарот – предизвикан од екстремни температури и силни ветришта – загинаа пет лица, уништени се куќи, фарми и фабрики, а од 17 јули изгореа значителни површини шумски површини.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.