ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Седница за економска соработка на Северна Македонија и Бугарија

Во клубот на пратеници денеска ќе се одржи првата седница на меѓувладината комисија за економска соработка на Северна Макдонија и Бугарија.

Седницата на Бугарско-македонската комисија за економска соработка се одвива само два месеци по најголемиот бизнис форум меѓу двете земји, кој собра 100 бугарски и македонски фирми во Скопје. Со форумот претседава бугарскиот министер за транспорт Росен Жељазков и министерот за економија Крешник Бектеши.Двајцата министри се очекува да потпишат протокол од Првото заседание на Меѓувладината комисија, како и Меморандум за разбирање помеѓу Извршната агенција за промоција на мали и средни претпријатија на Бугарија и Агенцијата за промоција на предпримништвото на Северна Македонија.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.