ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Северна Кореја истрелала две неидентификувани ракети

A new multiple launch rocket system is test fired in this undated photo released by North Korea's Korean Central News Agency (KCNA) in Pyongyang March 4, 2016. REUTERS/KCNA ATTENTION EDITORS - THIS PICTURE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. REUTERS IS UNABLE TO INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, CONTENT, LOCATION OR DATE OF THIS IMAGE. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS PICTURE IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. NO THIRD PARTY SALES. SOUTH KOREA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN SOUTH KOREA

Северна Кореја истрелала две ракети што се толкува како знак на протест против заедничките воени вежби на Северна Кореја и САД. Се уште не се знае типот на ракетите, но Јужна Кореја соопшти дека тие биле истрелани од североисточниот брег на земјата.

Северна Кореја во изминатиот период вреше тестирања на балистички ракети со краток дострел. Пјонгјанг соопшти дека претходните лансирања биле „свечено предупредување“ за Јужна Кореја во врска со нејзините планови за продолжување на воените вежби со САД.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.