ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

СДСМ пред одлука за името на техничкиот премиер

Во текот на денот раководството на СДСМ ќе има средба на која ќе се разговара за тоа кој ќе биде премиер во техничката Влада и јавноста ќе биде информирана за тоа, изјави координаторот на пратеничката група на партијата Јован Митровски.

Тој не сакаше да ги потврди информациите дека актуелниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски ќе биде технички премиер во Владата, што треба да ги организира следните избори.

– Во текот на денот политичкото раководство ќе има редовна координација и најверојатно ќе се донесе таа одлука. Кога ќе се донесе таа одлука, дали денес или во следниот период ќе бидете известени. Во овој момент не сакам да зборувам за шпекулации, рече Митровски.

Следната недела се очекува премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев да одржи средба со коалициските партнери на која ќе се разговара за предлогот за технички премиер пред претстојните избори во април следната година.

Претседателот на Партијата за движењето на Турците (ТХП), Енес Ибрахим денеска во изјава за медиумите истакна дека за нив е прифатлив предлогот технички премиер да биде актуелниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.