ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Свеченост во Истанбул, се отвора најголемиот аеродром во светот

Сите очи се вперени кон отворањето на новиот истанбулски аеродром кој свечено ќе го пушти во промет турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, на церемонија на која се поканети повеќе светски државници.

Како што се наведува, аеродромот се отвора на Денот на Република Турција.

Истанбул одамна е мегаполис, а со своите околу 15 милиони жители е најголем европски и седми најголем град во светот.

Новиот истанбулски аеродром (Istanbul Yeni Havalimani) , покрај „Ататурк“ и „Сабихе Гокчен“, е трет аеродром во тој град, а во полн капацитет ќе работи од крајот на годината.

Изграден е на европсакта страна на Истанбул, на 35 киломтери северно од градот, во округот Арнавуткои и кога ќе биде целосно завршен ќе биде најголемиот аеродром во светот.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.