ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Сведок на Чавков контра Нинџа: Чавков не беше во штабот на ВМРО ДПМНЕ

По краткото одложување, во Кривичниот суд продолжи судењето за крвавиот четврток. Во судот сведочи Никола Димитриевски кој бил обезбедување на Митко Чавков, на 27 април. Димитриевски рече дека Чавков на 27 април не бил во ВМРО ДПМНЕ во 18 часот, како што сведочеше минатата недела Александар Василевски Нинџа.

Според Димитриевски, Чавков во 18 часот бил во канцеларија која што ја имал во „Технометал Вардар“ и таму останал два часа. По ова, Чавков заминал во МВР каде што се задржал до полноќ, а потоа отишол во штабот на ВМРО ДПМНЕ за да се види со Тодоров. Сведокот кој сведочи по барање на Чавков претходно кажа и дека Чавков како директор на Бирото за јавна безбедност го обезбедувале 7 лица со три возила: „Мерцедес“, „Ауди“ и „БМВ“.

На 27 април, возилата ги паркирале во гаражата, а Димитриевски го чекал Чавков пред канцеларијата.

Се до 19 часот било мирно, а потоа слушал што разговарал Чавков на телефон.

,,Вратата беше обична и можев да слушнам како дава команди, збореше со Митко Пешев, тогашниот началник Горан“, рече сведокот.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.