ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Самит на неврзаните со руско набљудување

Повици за светски мир, почитување на меѓународното право и намалување на нееднаквоста за време на пандемијата на ковид-19 се некои од пораките на светските официјални претставници собрани на дводневниот самит на Движењето на неврзаните во Белград.

Шеесет години по првата конференција на Движењето на неврзаните, делегации од повеќе од 105 земји и девет меѓународни организации се собраа во Србија.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ рече дека Движењето на неврзаните „беше и останува симбол на слободољубивиот дел од светот, кој е подготвен да се бори за независност, слобода и суверенитет“. Говорејќи за Косово, тој изјави дека Србија ќе „го заштити својот суверенитет“.

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик го искористи овој собир за да ги обвини западните земји дека „се мешаат во внатрешните работи на БиХ“.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.