ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

САД: Не поддржуваме напади во Русија

epa10662744 A Russian policeman stands guard near a damaged residential building following a reported drone attack in Moscow, Russia, 30 May 2023. An unmanned aerial vehicle (UAV) attack caused 'minor' damage to several buildings and no serious injuries following a drone strike in the Russian capital, Moscow Mayor Sergei Sobyanin wrote on telegram. 'This morning, the Kyiv regime launched a terrorist attack with unmanned aerial vehicles on facilities in the city of Moscow', said the Russian Defence Ministry blaming the attack on Ukraine. The Russian military intercepted eight drones targeting facilities in the city of Moscow, the defense ministry added. EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Ова вчера го соопшти портпаролот на Белата куќа, наведувајќи, меѓу останатото, дека Вашингтон ги испитува извештаите за напади со беспилотни летала врз Москва, но дека не поддржува напади во Руската Федерација
Соединетите Американски Држави (САД) не поддржуваат напади внатре во Руската Федерација.Ова вчера го соопшти портпаролот на Белата куќа, наведувајќи, меѓу останатото, дека Вашингтон ги испитува извештаите за напади со беспилотни летала врз Москва – напади за кои Русија ја обвини Украина.

Русија го обвини Киев дека стои зад „терористичкиот напад“ со дронови врз Москва
Во соопштението на официјален Вашингтон се наведува дека САД се фокусирани на помагање на Украина во поглед на враќање на својата територија, но дека не поддржуваат напади во Русија.

„Ги видовме вестите и сè уште собираме информации за тоа што се случи. Генерално, не поддржуваме напади внатре во Русија“,

рече портпаролот на Белата куќа во соопштението.
Градската администрација на Москва вчера информира дека во напад на беспилотни летала, во градот се оштетени неколку згради, а повредени се неколкумина. Во нападот, како што соопштија руските власти, биле користени осум беспилотни летала, а наводно сите биле соборени од руските сили.

Руското Министерство за одбрана го оквалификува нападот за терористички акт, а за него ја обвини Украина.

Украина, пак, негираше каква било вмешаност во нападот на Москва.

Воздушни напади на Москва и Киев – има повредени и загинати
Освен Москва, и Киев вчера информира за беспилотен напад на неговата територија, за кого го обвини – непријателот.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.