ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

САД и Украина работат на план „Б“ за извоз на житото

Соединетите Американски Држави работат на „план Б“ со Украина за извоз на пченица од земјата откако Русија го нападна пристаништето Одеса, изјавија од американската агенција за меѓународен развој.

„Планот Б вклучува патишта, железници и реки и испраќање бродови и поправање на железничките системи за да се поврзат со системите во Европа, за што поскоро да започне извозот на пченица“, изјави Саманта Пауер.

Околу 20 милиони тони пченица и пченка се блокирани во пристаништето во Одеса. Таа рече дека се надева оти договорот за пченица ќе функционира и покрај потегот на Русија „веднаш да му сврти грб“ на договорот со напад на Одеса – главното пристаниште именувано во договорот.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.