ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

САД бараат Турција да не го активира ракетниот систем С-400

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека САД побарале од Анкара да гарантира дека нема да активира руски одбранбен С-400. САД претходно се заканија со санкции против Турција која е членка на НАТО. По судирите во во сириската покраина Идлиб оваа година, Анкара побара од Вашингтон да го распореди американскиот одбранбен систем „Патриот“ на на границата на земјата со Сирија поради заштита.

Ердоган најавува контрамерки за САД

САД соопштија дека се подготвени да обезбедат оружје за Турција за воени операции во Идлиб, како и дека вршат проценка на барањето на земјата за купување на системот „Патриот“.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.