ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Рускоска: Интерпол одбива да ја објави потерницата за Груевски

Macedonian Prime Minister Nikola Gruevski walks after a news conference at the government building in Skopje, Macedonia, on Saturday, Jan. 31, 2015. Prime Minister Gruevski has accused Saturday the leftist oppositional leader Zoran Zaev, for attempt of organizing a coup by blackmailing him with “recorded phone conversations that discredit country’s leadership” in order to agree on forming a technical government and early elections. The leader of the main leftist oppositional party Zoran Zaev was charged for “violence against representatives of the highest state authorities”. He was questioned by the investigative judge, but was not arrested and according to local media, he was ordered to hand over his passport. (AP Photo/Boris Grdanoski)

Вилма Русковска, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, кажа дека Интерпол повеќе од 2 месеца одбива да ја објави меѓународната потерница за Никола Груевски и за бегалецот во Солун, Никола Бошкоски. Двајцата се осомничени како организатори на настаните во Собранието, во 2017 година.

-За предметот кој го водам за организаторите на настаните од 27 април, побарав преку полиција да се издаде домашна и меѓународна потерница, но последните информации од Интерпол Македонија, е дека седиштето на Интерпол одбива да ја објави потерницата. Не даваат образложение, зошто одбиваат и за Груевски и за Никола Бошковски.За пет лица за кои имаме докази, решенија и друго во Интерпол без проблеми без проблеми беа објавени потерници, но за овие двајца одбиваат, а за ист предмет се работи. Не знам зошто одбиваат. Документацијата е испратена пред повеќе од два месеци, изјави Рускоска.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.