ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Русија: Пропуштена можност за излез од ќорсокак, САД се виновни

Русија во понеделникот рече дека одбивањето на САД да организираат разговори на Интернет во живо меѓу Владимир Путин и Џо Бајден, откако американскиот претседател рече дека верува оти неговиот руски колега е „убиец“ претставува сериозна пропуштена можност. Путин минатата недела рече дека тој и Бајден треба да одржат вакви разговори во наредните денови откако дипломатските врски се спуштија на ново ниско ниво по Студената војна по коментарите на Бајден во интервју за АБЦ, пренесе Ројтерс.

„За жал, забележуваме дека американската страна не го поддржа предлогот на Путин да разговара со американскиот претседател Бајден … за да разговараме за проблемите што се изградени во билатералните односи и за темата околу стратешката (нуклеарна) стабилност“, се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.

„Пропуштена е друга можност да се бара излез од ќорсокакот во руско-американските односи предизвикани од Вашингтон. Одговорноста за ова е целосно на САД“, стои во соопштението.

Рускиот амбасадор во Соединетите држави, Анатолиј Антонов, пристигна во Москва во неделата на дискусии за тоа како да се решат лизгачките односи меѓу САД и Русија, откако Москва го повика на разговори. Во понеделникот Антонов беше забележан како ја напушта зградата на Министерството за надворешни работи, но одби да даде коментар, објави новинската агенција ТАСС, пренесе Ројтерс.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.