ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Русија бара САД целосно да се повлечат од Сирија

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков  денеска изјави дека САД треба целосно да се повлечат од Сирија.

– Ние инсистираме САД да го исполнат своето ветување и целосно да се повлечат од Сирија, посочи Рјабков.

Американскиот претседател Доналд Трамп на 19 декември минатата година нареди целосно повлекување на американските војници од Сирија, тврдејќи дека е поразена екстремистичката група Исламска држава.

Во моментот во Сирија има околу 2.000 американски војници. Според американски претставници, повлекувањето би траело од 60 до 100 дена.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.