ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Речиси 15.000 туристи ги напуштија Хаваите

Пожарникарите продолжуваат да ги гаснат и контролираат пожарите низ островот на округот Мауи на Хаваи, се вели во соопштение од Владата, пренесува Би-Би-Си.Во соопштението се додава дека вчера 14.900 посетители заминале со летови кои поаѓаат од Мауи.

Шест засолништа за итни случаи остануваат отворени низ островот, додека посетителите кои сакаат да го напуштат Мауи се замолени да резервираат лет со авиокомпанија.

Досега стотици жители и туристи се уште се водат како исчезнати поради пожарите кои го зафатаија овој реон, а сателитски снимки покажуваат дека брегот на островот е целосно уништен.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.