ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Речиси секој седми Американец останал без работа во корона-кризата

Минатата недела уште 5,2 милиони луѓе во САД побарале надомест за невработеност, соопшти владата, со што околу 22 милиони луѓе побарале помош откако во текот на минатиот и овој месец останале без работа.

Ова е веројатно најлошиот во американската историја бидејќи речиси секој седми американски работник ја загубил работата, пренесува РСЕ..

Овие податоци укажуваат дека економијата влегува во сериозна рецесија. Производството, според некои економисти, може да се намали за околу 10,5 проценти, што би било двојно повеќе од намалувањето за време на рецесијата 2008-2009 година што беше најголем пад од Големата депресија во САД во 1930-тите.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.