ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Растот на БДП во првиот квартал 4,1 отсто, Заев најавува раст и на пензиите

Растот на економијата во првиот квартал од годинава достигна 4,1 отсто. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во орбраќање пред пензинерите на Републичка ревија на песни музика и игри 2019 година.

-Кога економијата расте над четири отсто и го достигнува потенцијалот тогаш и пензиите растат и тоа е фер. Денеска на пладне на прес конференција ќе соопштиме дека БДП за првиот квартал од оваа година е 4,1 отсто, што значи дека ќе има динамично растење на пензиите и ако продолжиме со овој тренд тоа значи дека покрај редовното усогласување со трошоците на живот ќе имаме димензионирано сериозно растење на пензиите затоа што вкупната вработливост лани, односно од 2018 до 2019 година се ваботнеи нови 40 илјади луѓе, рече премиерот Заев.

Податоците за растот на БДП во првиот квартал ќе ги објави во текот на денот и Државниот завод за статистика.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.