ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Рама: Харадинај лаже, во Берлин никој не побара од него да ги суспендира таксите

Foreign Policy Chief Federica Mogherini (L) during a joint press conference with Albanian Prime Minister Edi Rama (R) in Tirana, on March 3, 2017. Mogherini is on a tour to the Balkan states - a tour that started in Montenegro and will end in Albania - to reassure the countries that the EU remains open for enlargement despite crises in the EU. GENT SHKULLAKU / AFP

Албанскиот премиер Еди Рама рекол дека никој на самитот во Берлин не побарал од косовскиот премиер Рамуш Харадинај да ги суспендира таксите, пренесе приштинскиот весник „Коха“.

Харадинај за РТК пред два дена рече дека на берлинскиот самит имало одредени притисоци од сите учесници, Приштина да ги укине 100 проценти воведените такси на производите од Србија. Според Харадинај, сериозна ситуација создале германската кацеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон, премиерот Рама, претседателот Тачи,…сите тие сметале дека е добро таксите да бидат суспендирани на некое време за да се даде можност за дијалог, пренесе РТК.

Но, „Коха“ пишува дека Рама го обвинил Харадинај дека се уште не ги сфатил основните правила на човечката комуникација, кои, како што вели, важат и за лидерите, односно, дека кога нешто разговараат межусебе, тоа не се коментира во јавност.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.