ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Путин се сретна со италијанскиот премиер

Рускиот претседател Владимир Путин вчера се сретна со италијанскиот премиер Џузепе Конте со кого се заложија за јакнење на економските врски и покрај санкциите на ЕУ кон Русија поради украинската криза.

Конте за време на првата посета на Москва откако дојде на власт, рече дека Русија е еден од главните актери на меѓународната политичка сцена додавајќи дека раздорот меѓу ЕУ и Русија поради украинската криза „трае премогу долго“.

– Украинската криза предизвика поделба и го блокира дијалогот. Тоа не смееме да го дозволиме. Тој период треба да го оставиме зад нас. Премногу долго трае, рече Конте на заедничка прес-конференција со Путин.

Рускиот претседател истакна дека и покрај санкциите, Италија и Русија задржале добри односи.

Претставници на двете земји потпишаа повеќе договори во областа на инвестициите и трговијата со цел јакнење на билатералните односи.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.