ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Путин: светот се соочува со опасна деценија, ги отфрли обидите на Западот да „доминира“

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот се соочува со најопасната деценија од Втората светска војна и предвиде дека историскиот период на „неподелената доминација на Западот над светските работи“ се ближи кон крајот. Говорејќи на конференција на експерти за меѓународна политика во Москва, Путин рече дека деценијата што претстои е „веројатно најопасна, непредвидлива и, во исто време, најважна… од крајот на Втората светска војна“. Путин ја префрли вината за ситуацијата на западните земји, за кои рече дека ги фрлиле настрана нормите на меѓународните работи за да ја задржат доминацијата.

Рускиот лидер, исто така, рече дека не жали што испратил војници во Украина и се обиде да го објасни конфликтот како дел од напорите на западните земји да ја обезбедат нивната глобална доминација. Русија ја започна својата инвазија врз Украина на 24 февруари, предизвикувајќи го најголемиот воен конфликт во Европа од Втората светска војна и ги доведе односите со западните земји на најниски длабочини од Студената војна. Путин рече дека Западот нема што да му понуди на светот „освен сопствената доминација“ и додаде дека Русија само се обидува да го одбрани своето право да постои.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.