ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Против Додик е покренато обвинение, му се заканува затворска казна до 5 години

Обвинителството на БИХ денеска поднесе обвинителен акт против претседателот на Република Српска, Милорад Додик за непочитување на одлуките на високиот претставник на меѓународната заедница, а за тоа кривично дело, доколку биде прогласен за виновен, се соочува со казна од шест месеци до пет години затвор.

„Можеме да потврдиме дека Обвинителството на БиХ поднело обвинение против Милорад Додик и Милош Лукиќ, кои се товарат за кривично дело неисполнување на одлуките на високиот претставник од член 203а став 1 од Кривичниот законик на БиХ. Обвинението е доставено до Судот на БиХ на потврда“, се вели во кусото соопштение на Државното обвинителство.Лукиќ е директор на Службен весник на Република Српска.

Поднесувањето на обвинението е резултат на обидот на властите на Република Српска да го блокираат спроведувањето на пресудите на Уставниот суд на Босна и Херцеговина со донесување посебен закон во парламентот на ентитетот во текот на јули.

Тој закон, кој беше усвоен од Националното собрание на РС на 27 јуни, беше поништен од високиот претставник за Босна и Херцеговина Кристијан Шмит на 1 јули користејќи ги неговите овластувања.

Во исто време, Шмит наметна измени во Кривичниот законик на Босна и Херцеговина, со што неспроведувањето или непочитувањето на неговите одлуки стана кривично дело.

За ова е пропишана казна затвор до пет години, како и одредба дека во случај на осуда, лицето кое е осудено автоматски го губи правото да извршува функција во сите органи на законодавната, извршната, судската. и административна моќ или кој било друг орган финансиран од буџетот.

Додик ги игнорираше одлуките на високиот претставник и на 7 јули го потпиша указот за стапување во сила на законот кој Шмит го поништи, а Лукиќ како директор на Службен весник ја објави одлуката во весникот еден ден подоцна.

Сега, поради ова, и двајцата ќе се соочат со кривично гонење доколку Судот на Босна и Херцеговина го потврди обвинението.

Ако пресудата е дека тој е виновен, тоа би значело крај на политичката кариера на Додик.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.