ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Предупредување на Европската комисија: Чипс од Србија содржи канцерогена супстанца

epa08110443 People work at a potato chips factory in Herat, Afghanistan, 07 January 2020. The factory employees dozens of men and women from Herat and exports their products to neighboring countries such as, Turkmenistan, Uzbekistan, Tajikistan, and Pakistan. EPA-EFE/JALIL REZAYEE

На хрватската граница е утврдено високо ниво од канцерогениот акриламид во прехранбен производ кој е произведен во Србија.Високо ниво акриламид е најдено во чипс со вкус на пиперка во Србија, објавено е на сајтот на Европската комисија.

Земјата на пријавување е Хрватска, а известувањето се однесува на Хрватска и Србија, се наведува на сајтот на европскиот систем за брзо тревожење.

Производот на влегол на пазарот на Хрватска и бил безбедно уништен, пренесува Н1.

Станува збор за ребраст чипс со вкус на пиперка од 150 грама на произведувачот Чипс веј од Чачак, пакуван како трговска марка за хрватскиот ланец Плодине.

Акриламидот обично се наоѓа во лебот, пржениот компир, чипсот, житарките за појадок, кексот, крекерите и кафето.

Како што соопшти хрватската Агенција за храна, се проценува дека присуството на акриламид во храната може да го зголеми ризикот од развој на канцер кај сите старосни групи.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.