ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Предвремени парламентарни избори во Косово на 6 октомври

Претседателот на Косово Хашим Тачи ги распиша парламентарни избори за 6 октомври, откако премиерот Рамуш Харадинај минатиот месец си поднесе оставка. Во соопштението од канцеларијата на претседателот објавено денеска се наведува дека Централната изборна комисија е задолжена да ги преземе сите неопходни мерки за да се организираат изборите и да се одржи гласањето. Минатата недела парламентарците во косовското собрание гласаа за распуштање со што се отвори можноста за избори. Харадинај си поднесе оставка на 19 јули поради тоа што доби повик од Специјалниот суд за воени злосторства во Хаг каде што беше повикан на распит како осомничен.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.