ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Преговори за продолжување на примирјето во Судан

Специјалниот пратеник на ОН за Судан, Фолкер Пертес, најави преговори за продолжување на прекинот на огнот за уште 72 часа, јави ДПА.Според Пертес, суданските вооружени сили се согласиле да учествуваат во разговорите што ќе се одржат во Џуба, главниот град на Јужен Судан.Силите за брза поддршка се уште не одговориле, но Пертес изрази уверување дека тие ќе учествуваат во разговорите.

Во Картум утринава имало само спорадични пукотници, според новинар на ДПА на терен. Сепак, утрото повторно имаше воздушни напади. Најавениот 72-часовен прекин на огнот истекува вечерва.

Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли претходно предупреди дека напорите за евакуација од Судан може да се покажат „невозможни“ по истекот на примирјето.

Египет денеска соопшти дека повеќе од 14.000 државјани на Судан и 2.000 државјани на други земји пристигнале на негова територија од почетокот на конфликтот. Двете земји имаат заедничка граница од 1.200 километри.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.