ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Првотo дете во 2019, Ведран се роди една минута по полноќ

Првото чедо на фамилијата Ангеловски се роди една минута по полноќ во новата 2019 година.

Ведран е првото родено бебе на Клиниката за гинекологија и акушерство, момчето е тешко 3.920 грама, а долго 52 сантиметри.

Пораѓањето било со царски поради состојбата, но мајката Александра среќна и благодарна на дежурниот тим предводен од гинекологот Горан Кочоски.

На гости кај мајката и бебето дојдоа министрите за здравство и труд и социјална политика и градоначалникот на Град Скопје.

Штедна книшка од град Скопје, златник од министерството за труди и социјална политика, подароци и прегратка доби и од министерот Филипче, а до мајката совети за редовна вакцинација и добро здравје. Подароци и ваучери додели и компанијата „Виолета“.

Вечерта на клиниката се родиле 7 бебиња, од нив само едно девојче, соопштија денеска дежурната екипа.

На клиниката во 2018 година се родиле вкупно 4.630 бебиња.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.