ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Прашањето за формирање на ЗСО може да се реши со конечен договор меѓу Косово и Србија, вели Курти

Изјавата на косовскиот премиер доаѓа еден ден откако високиот американски функционер Дерек Шоле побара од Косово да стави предлози на маса за формирање на Заедницата. Шоле, при вчерашната посета на Приштина, рече дека Косово мора да ги исполни сите обврски од дијалогот, вклучително и формирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека прашањето за формирање на Заедница на општини со српско мнозинство (ЗСО) може да се реши во рамките на евентуалниот договор за нормализација на односите меѓу Косово и Србија.

Изјавата на Курти доаѓа еден ден откако високиот американски функционер Дерек Шоле побара од Косово да стави предлози на маса за формирање на Заедницата.

Шоле, висок советник на американскиот Стејт департмент, прецизираше дека Косово мора да ги исполни сите обврски од дијалогот, вклучително и формирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство.

Сепак, косовскиот премиер Курти повтори дека Уставот на Косово не дозволува моноетнички здруженија.

Заедницата на општините со српско мнозинство беше договорена во Брисел како дел од дијалогот меѓу Косово-Србија, но Уставниот суд на Косово утврди дека некои точки од тој договор не се во согласност со косовските закони. Но, Уставниот суд не кажа дека ЗСО не може да се формира туку дека несогласувањата може да се усогласат со статут, потсетува регионалниот сервис на Радио Слободна Европа.

Курти вели дека во моментов се разговара за целосна нормализација на односите меѓу Косово и Србија и додава дека во рамките на тој договор страните можат да се занимаваат со прашањето на Заедницата.

Тој, исто така, рече дека српската заедница во Косово има многубројни привилегии врз основа на планот на Марти Ахтисари. Тоа е документот врз основа на кој Косово прогласи независност во 2008 година и го подготви Уставот на Косово.

„Првата реченица од тој план, од тоа решение вели дека Косово треба да биде мултиетничко општество“,подвлече Курти и додаде дека тоа значи дека моноетничките здруженија или институции не се во согласност со Уставот на Косово.

„Нудиме подобри и поголеми гаранции и права за сите малцинства или немнозински заедници во Косово и јас сум многу посветен на тоа. Но, без потценување на уставноста на нашата земја“,додаде Курти.

Соединетите Американски Држави и Европската Унија постојано бараат од Косово да го почитува договорот за формирање Заедница на општини со српско мнозинство. САД дури предупредија дека доколку не ја формира Владата на Косово, ќе бараат „алтернативни партнери“ за нејзино формирање.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.