ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Пратениците ѝ изгласаа доверба на новата романска Влада

Новата романска Влада на либералдемократите на Лудовик Орбан денеска во парламентот го „преживеа” гласањето доверба.

-Ви благодарам и имајте доверба во нас, изјави Орбан, по објавувањето на резултатот од гласањето, јави БТА.

-За доверба на владата гласаа 240 пратеници, изјави сенаторот Силвија Диника.

Владата на Орбан, која неодамна го замени кабинетот на социјалдемократите предводен од Виорика Данчила, за да добие доверба требаше да има најмалку 233 гласови, пренесоа британските медиуми.

Романскиот сајт Зиаре забележува дека во гласањето учествувале неколку парламентарци од партијата „Про Романија” и еден сенатор од Социјалдемократската партија (СДП) и покрај тоа што лидерите на двете нејзини фракции Виктор Понта и Виорика Данчила, се заканија дека ќе го исклучат од нивните редови секој оној што ќе гласа на новата влада составена од либералите.

Прочитајте и…  Поради сообраќајка, во прекин сообраќајот на регионалниот пат Струга – Дебар

-Романија веќе има легитимна влада која доби доверба во парламентот, и покрај срамниот бојкот од страна на две политички партии, што е факт без преседан во романската демократија во текот на последните 30 години, истакна Орбан.

Тој им заблагодари на партнерите на НЛП, но и на парламентарците кои „ја послушаа својата совест и на прво место го ставија доброто на Романија”.

Вечерва во претседателската палата ќе се оддржи церемонијата на положување заклетва за стапување на должноста пред претседателот Клаус Јоханис.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.