ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

По аферата „Ибица“ нови избори во Австрија во септември

Austrian Foreign Minister Sebastian Kurz is pictured in the Hungarian Ministry for Foreign Affairs in Budapest on March 05, 2014. Kurz is on a one day visit to Hungary to discuss the situation in the Ukraine., Image: 186323907, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, AFP

Претседателот на Австрија Александер Ван дер Белен, повика на нови избори во септември, по оставката на заменик-канцеларот Штахе поради аферата „Ибица“.

Тој по средбата со австрискиот канцелар Себастијан Курц рече дека изборите треба да се одржат на почетокот од септември.

Курц побара целосно расветлување на случајот, дали Штрахе извршил криминален чин. Вчера илјадници демонстранти се собраа во Виена на протест.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.