ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Пописот на населението во Хрватска почнува на 13 септември

Пописот во Хрватска почнува на 13 септември и ќе трае до 17 октомври, јави ХРТ. Пописот во Хрватска требаше да се одржи во април, но беше одложен поради коронавирусот.

Граѓаните кои користат интернет-систем на е-граѓанин ќе можат сами да се наведат како и членовите на своето  домаќинство.

„Колку повеќе граѓани се попишуваат независно, колку повеќе граѓани се попишуваат себеси и членовите на нивното домаќинство, толку поевтин станува пописот за нас како Институт, затоа е важно за нас што повеќе граѓани да бидат попишани, да ја искористат оваа можност, за прв пат во Хрватска“, изјави Лидија Бркович, директор на Централното биро за статистика.

За таа активност ќе им бидат потребни нешто помалку од 8.000 попишувачи и околу 1.150 контролори, за што ќе биде објавен конкурс.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.