ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Погледнете како изгледа зимска идила на Марс: Невидени сцени од Црвената планета

Новооткриената фотографија на Европската вселенска агенција (ESA), дава прекрасен изглед на кратер полн со мраз на Марс, кој потсетува на голо око.

Научниците од ЕЅА ја споделиле фотографијата од Кратерот Королев, со должина од 82 километри и кој е исполнет со мраз кој достигнува длабочина до нешто повеќе од 3 километри.

Каков тип на уред може да ја направи оваа фотографија? Во овој момент, единствени кои го истражуваат подрачјето на Марс се роверите со ограничен географски опсег, кои ја истражуваат површината од висок степен на Марс.

Сепак, оваа фотографија изгледа како да е направена од прзорец на авион кој лета низ атмосферата на Црвената планета.

Рамните сателитски фотографии на ЕЅА се поставени преку постоечките топокрафски податоци. Движењето во перспективата на истражувачите им дава поинтимен поглед на Марс. Наместо бели точки на дводимензионална мапа, полесно е да се разбере како навистина изгледа Црвената планета.

„Марс експрес“ го фотографирал Королев со својата стерео камера во висока резолуција, способна да снима предмети со големина од десет метри.

Кратерот е именуван според ракетниот инженер и дизајнер Сергеј Королев, архитект на советската вселенска програма. Тој работел на првите мисии на Месечината, Марс и Венера, како и на програмата Спутник, која го лансираше првиот вештачки сателит.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.