ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Пленковиќ добил писмо со бел прав и смртни закани

Хрватскиот премиер и претседател на ХДЗ, Андреј Пленковиќ вчера во седиштето на партијата добил писмо со бел прав и закани со смрт, пренеse Vjesti.ba.

Полицијата го земала пликот со сомнителна содржина и спроведува истрага. На Пленковиќ му се заканува смрт во писмото, а во пликот имало и бел прав.

Полицијата веќе уапси две лица за закани кон Пленковиќ, едното од областа Кутина, а другото од Загреб. Самиот Пленковиќ откри дека добивал закани пред Владата, а претседателот на Републиката, Зоран Милановиќ, го повика денес поради таа изјава.

Милановиќ пред новинарите изјави дека заканите се составен дел од работата и дека тој ги прифаќа.

-Ова е опасна работа во која се зафати Пленковиќ пред неколку години. Ако не си во можност да живееш со тој притисок, оди кај мама- му рече Милановиќ.Прочитајте и…  Медиумска манифестација која ги брише границите на Западен Балкан (ВИДЕО)

Полицијата уапси 63 годишен маж кој живее во истото село како и починатиот напаѓач Даниел Безук, и утврди дека после нападот велел оти цел на Безук бил Пленковиќ и како и тој самиот „мечтае да го убие”. Кај него е пронајдени и огнено оружје, како и експлозивни материи.

За попладнево е најавена и прес – конференција на која ќе бидат соопштени детали за истрагата за нападот на Марковиот плоштад. 

Извор: Vjesti.ba

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.