ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Петковиќ: Луне го апсеа со 8 блиндирани возила, командантот на КФОР утре кај Вучиќ

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, се обрати до јавноста на вонредна прес-конференција во врска со новата криза на северот на Косово.Петковиќ го осуди апсењето на Милун Миленковиќ Луне, како и вперувањето оружје на косовската полиција во граѓани. Тој наведе и дека постапките на премиерот Албин Курти јасно укажуваат дека тој сака конфликт и војна на Косово, а не деескалација, како што бара меѓународната заедница.

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија додаде дека српскиот претседател Александар Вучиќ денеска имал повеќе разговори со Мирослав Лајчак и други странски претставници и најавил дека командантот на КФОР утре ќе дојде во Белград за да се сретне со Вучиќ и со началникот на Генералштабот, генерал Мојсиловиќ.

„По наредба на Курти денеска е уапсен Милун Миленковиќ Луне, кого косовската полиција го бркала со месеци, бидејќи е истакнат борец за правата на Србите на северот на Косово. Луне е уапсен во центарот на Косовска Митровица во фризерски салон кој беше опколен со 8 оклопни возила.Курти буквално создаде опсадна состојба“, започна Петковиќ.

„Специјалците ги држеа граѓаните на нишан. Срам за полицијата на Курти“, додаде Петковиќ покажувајќи ја сликата.

„Луне не е криминалец, туку истакнат спортист, кој освојувал медали. Тој е и тренер на кик-бокс клубот каде тренираат многу деца“.

„Наместо да ги повлече окупаторите од северно Косово и да се движи во насока на деескалација, што го бара целата меѓународна заедница да го направи Курти, тој носи нови косовски полициски сили. Објаснете ми како можеме да се движиме во насока на деескалација?”

„Белград и Србија ќе дадат сѐ од себе за да го зачуваат мирот, но морам да кажам дека сме во најтешка ситуација досега. Претседателот Вучиќ во текот на денот неколку пати разговараше со Лајчак, но и со други странски претставници.

„Го повикуваме КФОР итно да интервенира, да ги отстрани полициските сили од северно Косово и окупаторите кои го напаѓаат голоракиот српски народ. Сѐ додека тие се присутни на север, нема да има мир за српскиот народ .

„Курти сака да предизвика конфликти и војна со сите средства. Ќе направиме сѐ, како и досега, за да го зачуваме мирот, но никој не знае што е во главата на Курти. Наместо да ги ослободи претходно уапсените Срби, тој апси друг Србин. Тој сега тоа носи нови сили, нови оклопни возила, нови полицајци кои ги држат обичните граѓани пред нивниот визир“.

„Денеска на прес-конференцијата на Курти не можевме да видиме никаков план за деескалација, ниту планот што тој им го испрати на групата Квинта. Апсењето на Луне и држењето на луѓето на нишан не е план за деескалација. Утрово тој почна со провокации, кога го испрати својот лажен министер да влезе во зградата на општина Лепосавиќ.Тоа го осуди и Кфор“.

„Утре во Белград доаѓа командантот на КФОР со кој ќе разговараат претседателот Вучиќ и генералот Мојсиловиќ.“ , рече Петковиќ, пренесе српски Курир.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.