ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Пекинг ги прогласи сите плаќања со криптовалути за нелегални

Биткоинот повеќе нема да биде платежно средство во Кина – централната банка на оваа земја објави дека сите трансакции со криптовалути сега се нелегални.

„Виртуелните деловни активности кои користат крипто -валути се сметаат за нелегални“, се вели во соопштението на Националната банка на Кина, предупредувајќи дека крипто -валутите „сериозно ја загрозуваат безбедноста на имотот на луѓето“.

Кина се смета за еден од најголемите пазари за крипто -валути на планетата.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.