ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ПАКИСТАНЦИ, ИНДИЈЦИ, ТУРЦИ: Тие ќе работат во соседството

Соседна Србија ќе oбезбеди работници од Индија, Пакистан и Турција. 

„Ни недостасуваат и квалификувани и неквалификувани работници. Се плашам дека во најскоро време ќе мора да увезуваме работници од трети земји, Индија, Пакистан и Турција“, изјави Драган Павелиќ, директор во компанијата Strabag, објави Бизнис инфо.

Додава дека фалат образовани работници, пред сè инженери.

Вели дека нискоградба во неговата компанија и понатаму се потпира на локалните капацитети, а поголем е проблемот со високоградба. 

Претходно, медиумите во Србија пишуваа дека на српските градилишта има работници од Македонија и Албанија. 

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.