ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Отворена истрага за наводното прислушување на Александар Вучиќ

Обвинителството за организиран криминал во Белград отвори предистражна постапка околу тврдењата за неовластено прислушување на претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Предистражната постапка е отворена на 15 декември 2020 со барање од српската полиција за собирање на потребните информации, а барањето било дополнето на 14 јануари, се наведува во соопштението на обвинителството.

Српскиот претседател изјави на 31 декември дека бил прислушуван и дека тоа „го правеле домашни“, а „надлежните тела ќе утврдат дали се поврзани и со странци“, кажа тој.

Прислушувањето на шефот на државата е „директен обид за државен удар“, истакна тогаш Вучиќ.

На почетокот на јануари белградските медиуми објавија дека е отворена „опсежна и детална истрага“ за тоа кој, и по чиј налог и со која цел го прислушувал претседателот на Србија, а министерот за внатрешни работи Александар Вулин кажа дека „сигурно ќе дојде“ до вистината и дека „службите работат на истрагата“.

„Ќе дојдеме до вистината, а правосудните тела ќе го одработат своето“, истакна Вулин, додавајќи дека претседателот на Србија „на полицијата ѝ дал целосно одврзани раце да ја утврди целосната вистина во овој случај“.

Обвинителството во соопштението наведе дека целта на предистражната постапка е да се проверат сите информации и известувања кои се „неопходно за расветлување на сите факти и околности“ во врска со прислушувањето, со намера за откривање на извршителите и кривичните дела во надлежност на обвинителството за организиран криминал.

Одделни српски медиуми објавија вчера дека поранешната државна секретарка во српското министерство за внатрешни работи Дијана Хркаловиќ одбила полиграфско испрашување и не сакала да прифати да оди на детектор за лаги.

Според Вечерње новости, било планирано Хрковиќ да биде испрашана за аферата околу прислушувањето на Вучиќ и нејзините наводни контакти со лица од криминалното подземје.

„Таа го одбила тестирањето во моментот кога требало да биде приклучена на полиграф“, објави Новости.

Медиумите објавија и дека досега во аферата искази дале повеќе од 50 лица, меѓу кои и одделни високи службеници од српското министерство за внатрешни работи.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.