ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Ослободени турските морнари киднапирани од пирати

epa08660060 A view of the Marina, showing ships and vessels after discharging imported goods at the port of Lagos, Nigeria, 10 September 2020. Two crew members of the Dutch vessel Water Phoenix were kidnapped on 08 September 2020 by a group of pirates at the coast of Nigeria. The vessel was on its way to Lagos under the Naval security escort. EPA-EFE/AKINTUNDE AKINLEYE

Ослободени се петнаесетте турски морнари кои беа киднапирани од пирати во Гвинејскиот Залив минатиот месец, соопшти денеска турската телевизија ТРТ Хабер.

Киднаперите оствариле контакт со компанијата сопственик на бродот пред две недели и побарале откуп.

Товарниот брод кој пловел под знамето на Либерија бил на пат од Лагос кон Кејп Таун кога бил нападнат покрај островот Сао Томе.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.