ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Омикрон го избегнува имунитетот подобро од Делта, открива данска студија

Данска – Варијантата на коронавирус Омикрон е подобра во заобиколувањето на имунитетот на вакцинираните луѓе отколку варијантата Делта, според данската студија објавена минатата недела, помагајќи да се објасни зошто Омикрон се шири побрзо.

Од откривањето на силно мутираната варијанта Омикрон во ноември, научниците се тркаат за да откријат дали таа предизвикува помалку сериозна болест и зошто изгледа позаразна од претходно доминантната варијанта Делта.

Вирусот може да биде повеќе пренослив поради повеќе причини, како што е времето кога се задржува во воздухот, неговата способност да се закачи на клетките или неговото затајување на имунолошкиот систем на телото.

Истражувајќи речиси 12.000 дански домаќинства во средината на декември, научниците открија дека Омикрон бил 2,7 до 3,7 пати позаразен од варијантата Делта кај вакцинираните Данци.

Студијата, спроведена од истражувачи од Универзитетот во Копенхаген, Данска за статистика и Серумскиот институт Statens (SSI), сугерира дека вирусот главно се шири побрзо бидејќи е подобар во избегнувањето на имунитетот добиен од вакцините.

„Нашите наоди потврдуваат дека брзото ширење на Омикрон (варијанта) првенствено може да се припише на имунолошката евазивност, а не на инхерентното зголемување на основната преносливост“, велат истражувачите. Студијата допрва треба да биде рецензирана.

Седумдесет и осум отсто од Данците се целосно вакцинирани, додека речиси 48 отсто од нив примиле трета „засилен“  доза. Повеќе од осум од десет Данци ја примиле вакцината на Pfizer-BioNTech.

Студијата, исто така, покажа дека луѓето кои се бустер-вакцинирани имаат помала веројатност да го пренесат вирусот, без оглед на варијантата, отколку невакцинираните.

Иако е попренослива, варијантата Омикрон се чини дека предизвикува помалку сериозна болест, изјави техничкиот директор на SSI, Тајра Гроув Крауз, за ​​локалните медиуми во понеделникот.

„Иако Омикрон сè уште ќе може да врши притисок врз нашиот здравствен систем, сè покажува дека тој е поблаг од варијантата Делта“, рече таа, додавајќи дека ризикот да биде хоспитализиран со Омикрон е половина од оној со Делта.

Тоа ги повторува резултатите од некои други студии за Omicron.

Од вкупно 93 лица примени во болница поради СОВИД-19 од Омикрон кон крајот на декември, помалку од пет примале интензивна нега, покажаа данските податоци.

„Ова е можеби она што ќе не извлече од пандемијата, така што ова ќе стане последниот бран на корона“, рече Краузе. (Ројтерс)

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.