ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Околу 216.000 деца жртви на злоупотреба од страна на католичкото свештенство во Франција

Околу 216.000 деца се жртви на злоупотреба од страна на членовите на католичкото свештенство во Франција од 1950 година, изјави Жан-Марк Сове, шефот на истражувачкиот оддел за злоупотреби составен од членови на Француската католичка црква.

Тој рече дека бројот може да се искачи на 330.000, кога ќе се вклучат и злоупотреби од членови на Црквата. Една жртва го нарече извештајот пресвртница во историјата на Франција.

Ова е најнов скандалот во Франција што ја погоди Римокатоличката црква, која беше потресена од скандали за сексуална злоупотреба низ целиот свет, честопати вклучени и деца.

Француската истрага беше нарачана од Француската католичка црква во 2018 година.

Комисијата откри докази за минимум 2.900 до 3.200 насилници – од вкупно 115.000 свештеници и други свештеници.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.