ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Од „другарот Мухамед“ до пола партија: СДСМ ново жариште на ковид-19

Со засега двајца од повисоките функционери во партијата, технички премиер повторно приморан да седи дома, сите кандидати од цела изборна единица во самоизолација, како и голем број останати членови, СДСМ станува нов кластер на заболени од коронавирус.

Министерот за здравство Венко Филипче на вчерашната прес-конференција рече дека ситуацијата се следи. Во меѓувреме, пак, во последните два дена Министерството за внатрешни работи им издаде решенија за изолација на дури 523 лица, а 114 лица потпишале изјави за самоизолација.

Меѓу нив се и голем дел од членовите на СДСМ.

Се започна во неделата кога Мухамед Зекири ја информираше јавноста дека е позитивен на ковид-19. Потпретседателот на СДСМ, три дена претходо учествуваше на телевизиска дебата на ТВ 24, поради што во самоизолација заминаа генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, со кого дебатираше, како и водителката на дебатата, новинарката Душица Мрѓа.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.