ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Одзивот до 10 часот 6,05 отсто

Утрово воопшто не започнало гласањето на едно избирачко место во Студеничани. На другите места гласањето се одвива без проблеми.

До 10 часот, според податоците од 75,28 отсто од избирачките места, гласале 80.569 избирачи или 6,05 проценти, соопшти Државната Изборна Комисија (ДИК) на првата прес-конференција.

На избирачкото место 2073 во Боговиње гласањето започнало со задоцнување од еден час, поради што, за толку време ќе биде и продолжено. Воопшто не било отворено избирачкото место 2344 во Студеничани, а со оглед дека поминале повеќе од три часа, гласањето на тоа место денеска нема ни да започне, соопштија од ДИК.

Од граѓанската асоцијација МОСТ, која гласањето го следи со повеќе од 1.500 набљудувачи, претходно соопштија дека на гласачко место во селото Рич било прекинато гласањето во времетраење од околу 50 минути, поради прекин на работата на УВ-ламбите.

Досегашниот тек на гласањето се одвива мирно и без нерегуларности.

Според ДИК, најголема излезност од над 11 отсто утрово имало во Прилеп и Свети Николе, а над 10 отсто во Пехчево, Демир Хисар и Македонски Брод. Најниска била излезноста во Боговиње, Липково, Долнени, Желино и Пласница – под 2 отсто.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.