ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

„Обнова“ со 1 000 проекти, ветува Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Битола ја промовира партиската програма за изборите 2020 година

„Обнова“ со 1 000 проекти, вети лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој денеска во Битола ја промовираше партиската програма за пролонгираните парламентарни избори.

Во фокусот, како што рече, се економијата, претприемништвото и поддршка на бизнисот, а целта е едноставна „повеќе пари за секого“.

„Мораме преку реиндустријализација и константен економски развој да постигнеме стандарди базирани на вредности. На народот му се потребни пари, наместо демагогија, а на државата работа и резултати, наместо неспособност и порази. ВМРО-ДПМНЕ и целиот интелектуален и експертски тим седи зад еден голем проект – ‘Обнова’ со над 1000 проекти за секого“,

рече Мицкоски.

Тој презентира дел од планираните проекти, доколку ВМРО-ДПМНЕ ја формира идната влада:

– Раст на БДП од минимум 4% секоја година;

-Невработеност под 10%;

-Повисоки плати за минимум 25%;

-Ниски даноци, најниски во Европа од 8%;

За младите и за просветните работници, Мицкоски вети:

-За младите кои ќе се вработат мора да има пониски даноци и тие да можат да студираат на барем еден македонски универзитет кој ќе биде во првите 1 000 на Шангајската листа;

-Усогласување на платите за наставниците и професорите со Колективниот договор во образованието;

-За просветните работници во основното и средното образование личен доход од 36 000 денари месечно;

-За вработените во високото образование до 100.000 денари месечни примања;

-Реновирање и реконструкција на студентските домови;

За земјоделците, Мицкоски вети:

-Субвенции во износ минимум 640 милиони евра во еден мандат и сигурен откуп;

-Нов концепт во земјоделството, едноставни и брзи процедури:

-80 милиони евра за нови водоводни мрежи за еден мандат;

-Кредитен револвинг-фонд за откуп на земјоделски производи,

-Повеќе од 50% покривање на трошоците за механизација, добиток и насади.

„За да ги менуваме работите мора да имаме сон. Јас тој сон со сета моја сила ќе се трудам да го остварам. Имаме стратегија, план и конкретни чекори и имаме срце и знаење за големи чекори. Македонија ќе се исправи и мојата генерација мора да успее“,

рече Мицкоски во Битола, која е во рамките на 5 ИЕ, а каде што носител на листата на ВМРО-ДПМНЕ е оперскиот пејач Игор Дурловски.
Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.