ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Обвинетите оргинзатори за 27- ми правеле се да спречат мирно примопредавање на власта- виновни се порача во завршни зборови обвинителката Русковска

Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски ги органзирале протестите за „За Заедничка Мaкедонија“, а не како што првично ги обвини дека органзирале партиски членови за протести преку месните и општинските комитети прецизираше обвинитеката Русковска во обвинението на самиот крај. Во завршните зборови на денешеното рочиште направи споредба на однесувањето на тогашните функционери со конгресмените во САд по удапот на граѓаните о законодоавниот дом. Според неа претставните на ВМРО- ДПМНе сотрие тероризам одбивајчи мирно да ја предадат власта, додека, пак одбраната  и обвинетите велат дека Русковска не усепала да го до докаже тоа кривичн одело.

Со овие зборови обвинителката Русковска заврши, но започна со тврдењата дека обвинетите Трајко Вељановски, Миле Јанакиески, Спиро Ристовски и Владимир Атанасовски сториле кривично дело терористичк озагрозвање на уставниот проеодк и безбдноста, недозовлувајчи мирно примопредавање на власта. Двајцата екс министри ги организирале протестите на „За заедничка МАкедонија, Атанасовски како директор на тајната полиција ги раководел патриотските здруженија, а Вељановски бил одговрен за однесувањето на пратениците и опструкциите во парламентот. Во завршните зборови Русковска упадот на собранието го спроеди со оној во конгресот во САД.

Не биле изманипулирани од Никола Груевски и знаеле точно што прават му порача Русковска на судот  контра сведочењето на Зоран Заев. До денеска таа екминистрите Јанакиевски и Ристовски ги гонеше дека организирале луѓе за протести преку месните и општиниските комитетити на ВМРО-ДПМНЕ, а на денешните завршни зборови го измени обвинението и посочи дека тие двајца ги организирале протестите „За заедничка Мaкедонија“.

Одбрната реагираше на измените предложени од Русковска со аргументи дека за такво нешто Русковска нема нови докази.

Теорориситчкото загрозување на уставниот поредок и безбедноста од страна на 4-цата обвинети Русковска одново го докажуваше и со текстуалните пораки меѓу партиските функционери. Вељановски реферирал кај Груевски, а Јанакиевски Ристовски давале насоки на пратеници. Иако уествувала во дел од настаните обвинителството смета дека за поранештата минситерка за култура Елизабета Канческа не постојат докази за кривично дело. Наместо контра докази за новите тврдења како што бараше одбраната судијата Илија Трпков одлучи одбрната и обвинетите за нредното рочиште да подготват завршни зборови.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.