ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Нов црн рекорд во Русија по бројот на починати од корона

Undertakers carry a coffin to a burial at a Barcelona cemetery during the coronavirus outbreak, Spain, Friday, March 27, 2020. The new coronavirus causes mild or moderate symptoms for most people, but for some, especially older adults and people with existing health problems, it can cause more severe illness or death. (AP Photo/Emilio Morenatti)

Во Русијата во изминатите 24 часа, дури 752 лица починале од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на пандемијата, соопшти денеска тамошниот оперативен штаб за борба против короната.

Претходно, најголемиот број смртни случаи беа регистрирани на 7 јули, кога починаа 737 лица, пренесува РИА Новости.

Исто така, потврдени се 25.082 нови случаи со Ковид-19.

Од почетокот на пандемијата, во Русија се регистрирани 5.758.300 случаи на коронавирус, починале 142.253 лица, а 5.182.837 пациенти се опоравиле.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.