ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

НОВ ЗАКОН НА ПОТЕГ: Ќе има ли промени во годините за пензионирање?

Во пензија со 64 години. Нема продолжување до 67 години со избор како досега туку ќе се ослободува место на младите да работат.

Ова е најавата на премиерот Зоран Заев кој посочи дека се носи нов закон, пренесоа дел од медиумите повикувајќи се на изјава од претседателот на Владата дадена за време на трибина во Куманово.

Законот, како што потенцирал Заев е пуштен во процедура а тоа значи дека наместо досега со избор до 67 години, пуштиле закон со кој ќе се оди во пензија на 64 години.

Ова како што истакна премиерот е да се ослободат места за младите луѓе.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.